September

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Jeseň Západu

Organizácia European Leadership Network (ELN) so sídlom v Londýne vyslala prednedávnom výstražné varovanie: „V dôsledku zvýšenia rozsahu i počtu vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie a Ruska je ozbrojený konflikt v Európe čoraz pravdepodobnejší.“ Koniec leta a začiatok jesene: svet – a zvlášť Európa – podliehajú v tomto čase znovu a znovu agónii.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda):
- Migračná kríza skúša pevnosť Európy
- Donald Trump o prisťahovaleckej politike
- Čo vyčíta Západu Henry Kissinger
- Ropné cenové déja vu
- Abeceda pre Google
- SYRIZA s odštiepeným krídlom
- Erdoganovi svitá nová nádej

Z domova (Juraj Pokorný):
- Ďalšia americká demonštrácia sily
- Namiesto ministra Glváča informoval o lietadle exminister Galko
- Za nákupmi vrtuľníkov i lietadiel vraj stojí Penta Group
- SR zatiaľ nemá v úmysle žiadať stálu základňu NATO
- Čo bude s logistickým skladom neďaleko Popradu?

Patrik Sloboda
USA verzus Brazília – tichý boj o západnú pologuľu

Kým Európa so znepokojením sleduje návrat studenej vojny a úsilie Spojených štátov politickým, vojenským, hospodárskym a psychologickým nátlakom donútiť Rusko, aby sa položilo na kolená, menej si všíma miernejší nápor USA na svojho hlavného rivala na západnej pologuli – Brazíliu. Časť európskej verejnosti dosiaľ vníma dianie v západnej hemisfére cez tradičnú prizmu rozdelenia sveta na zóny vplyvu a Washingtonu sa príliš nečuduje, že si „zadný dvor“ stráži pred votrelcami zo zámoria.

Lukáš Perný
Aj grécky príklad ukázal, že revolúcia je nevyhnutná

Nevypočutí proroci varujú: svet sa už čoskoro radikálne zmení. Súčasný stav je odsúdený na zánik, ale odpoveď na otázku, či bude budúcnosť progresívna, alebo reakčná, je neistá. Hovorí to aj Chris Hedges, americký novinár, spisovateľ, autor knihy Smrť liberálnej triedy.

Roman Michelko
Chmelárov SEN

Eda Chmelára poznám už vyše dvadsaťpäť rokov – a odkedy ho poznám, vždy bol súčasťou spoločenského diskurzu na Slovensku. Jeho pokusy o vstup do politiky boli mnohopočetné, zatiaľ však vždy neúspešné.

Ekonomika

Marián Benka
Znárodnenie ruskej centrálnej banky

Jevgenij Fiodorov, poslanec ruskej Štátnej dumy a zakladateľ vlastného národnooslobodzovacieho hnutia, po prepade rubľa na prelome rokov 2014/2015 obvinil ruskú národnú banku zo zrady štátnych záujmov. Teraz jeho priaznivci zbierajú podpisy na referendum, ktoré by malo odsúhlasiť reálne znárodnenie centrálnej banky, podľa viacerých domácich politikov ovládanej zo zahraničia.

Korunní svedkovia

Henry Kissinger

Satira

Kresby (Carlos Latuff)

Téma mesiaca – Migrácia alebo invázia?

Patrik Sloboda
Európa, zem zasľúbená

Nie je to tak dávno, čo osvietené hlavy eurokomisárov z Bruselu poučovali Slovensko a ostatných nováčikov v rozšírenej Európskej únii o ďalšom nevyhnutnom kroku pri dobiehaní starých, skúsených a blahobytných členských krajín. Mali sa viac a – povedané ešte stále zrozumiteľným zvratom z predošlej socialistickej éry v Československu – uvedomelejšie usilovať o prilákanie väčšieho počtu prisťahovalcov.

Juraj Pokorný
Sprisahanie v trojuholníku USA – migranti – ISIL?
Schopnosť krajín strednej a východnej Európy integrovať do svojich sociálno-ekonomických štruktúr početné kultúrne i rasovo odlišné ľudské komunity je prakticky nulová. Napríklad v porovnaní s Tureckom, ktoré od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii prijalo počas štyroch rokov okolo dvoch miliónov utečencov, im chýba elementárna skúsenosť a na nej založená spôsobilosť čeliť takýmto výzvam. Navyše v období, keď veľká časť pôvodného obyvateľstva osciluje okolo hranice životného minima, znejú výzvy na empatiu voči státisícom migrantov domáhajúcim sa európskeho sociálneho dáždnika ako bezočivá provokácia.

Patrik Sloboda
Migrácia ako nátlakový nástroj
Dejiny ľudstva už od nepamäti poznačuje putovanie rodín, klanov a kmeňov za obživou a postupné osídľovanie aj tých najodľahlejších kútov planéty s výnimkou Antarktídy. Faktorov, ktoré podnecujú takéto pohyby, je mnoho. Z domovských lovísk a pastvín sa prechodne vzďaľovali nomádi a kočovníci. K trvalému odchodu bývali zvyčajne donútení. Najčastejšie v dôsledku vyčerpania zdrojov obživy, náhlych prírodných a klimatických zmien, epidémií, preľudnenia a vojen.

Peter Čalovka
Stret kultúr a jeho možné riešenia

Z geopolitického hľadiska sa súčasný svet dostáva do kvalitatívne inej fázy než bola jeho doterajšia história. Jedným z najvýznamnejších rysov súčasnej situácie je presun centrálnej svetovej kultúry z atlantickej do tichomorskej oblasti. Deje sa to zároveň so zmenou podielu jednotlivých rás vo svete. Neoddeliteľným sprievodným javom tejto zásadnej transformácie sú ekonomické premeny, ktoré pretvárajú svet takmer na nepoznanie. Je prirodzené, že svet, ktorý hľadá riešenia týchto „veľkých otázok“, bude postupne narážať na medzikultúrne, a hlavne medzináboženské výzvy, ako to ostatne sformuloval vo svojej slávnej knihe Zrážka civilizácií aj Samuel Huntington.

Peter Staněk
Ďalšie milióny, pre ktoré nebude práca

K zásadným príchodom imigrantov do Európy dochádzalo už aj v minulosti. Vezmime si genocídu v Rwande, obrovský prúd imigrantov, ktorí prichádzali z afrických a ázijských krajín do Európskej únie, ale aj skutočnosť, že napríklad v období 1990 – 2000 odišlo z krajín strednej a východnej Európy dobrovoľne alebo nedobrovoľne za prostitúciou do západoeurópskych krajín viac ako milión žien.

Artur Bekmatov
Čo znamenajú migranti pre Slovensko?

Dôsledky vojen v Iraku, Líbyi či Sýrii boli ešte pred niekoľkými rokmi pre nás nepredstaviteľne ďaleko. Posledné mesiace sa však z gréckych a talianskych vôd Stredozemného mora presunuli až za hranice Schengenu. Je Slovensko v situácii, keď únia čelí náporu desiatok tisíc utečencov, pripravené na prechod vlny migrantov?

Andrej Kmeň, Juraj Pokorný
Rozruch v Gabčíkove

Minister vnútra SR Robert Kaliňák a spolková ministerka vnútra Rakúskej republiky Johanna Mikl-Leitnerová podpísali vo Viedni memorandum, na základe ktorého Slovensko dočasne prijme v Gabčíkove 500 azylantov z rakúskeho centra prvého kontaktu v Traiskirchene. V juhoslovenskej obci však tento plán narazil na nevôľu miestneho obyvateľstva.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch 

Rendez-vous

Juraj Pokorný
Slovenská armáda neslúži obrane vlasti, ale záujmom NATO

Slovenská armáda požívala podľa prieskumov verejnej mienky ešte pred pár rokmi najvyššiu dôveru medzi obyvateľstvom SR. V poslednom období silnejú kritické hlasy, že dominantná zložka Ozbrojených síl SR (OS) sa zmenila na expedičný zbor NATO, ktorý sa nevenuje základnému výcviku dostatočne, a namiesto svojej vlasti obhajuje cudzie záujmy. Čo sa deje? Odpovede na tieto i ďalšie znepokojujúce otázky sme sa podujali hľadať spoločne s Jozefom Žarnovičanom, predsedom Asociácie slovenských vojakov (ASV).

Propaganda

Tibor Eliot Rostas
Sme na ceste k totalite

Každá snaha vnútiť ľuďom svoje videnie sveta vedie k vynucovaniu súhlasu. A vynucovanie súhlasu sa obyčajne vždy stupňuje priamoúmerne s neochotou podriadiť sa mu. Tak začína totalita. Každý z nás má právo vnímať pravdu svojím spôsobom, pretože pravda je pre každého iná – súvisí výhradne so stupňom nášho vedomia. Toto ľudia v Martinuse ani Artfore nevedia. Možno vsadili na vzdelanie, ale chýba im múdrosť. A tá nesídli v hlave, ale v duši. Ak ju kŕmite zlom, privoláte ho, pretože aké myšlienky máte, takému duchu slúžite. Ak je to zlo, napokon sa vždy nahromadí a pohltí samo seba ako čierna diera.

Lukáš Varhoľ
Kto je majorita?

Filozof, umelec, bývalý rozhlasový moderátor rádia Viva a dnes predovšetkým vydavateľ vlastného časopisu Zem & Vek. Prostredníctvom neho ponúka svojim čitateľom informácie, ktoré nie sú celkom v súlade so spoločenským štandardom. Kvôli tomu sa pravidelne dostáva do sporu s vydavateľmi denníkov a týždenníkov, ktorí ho otvorene odmietajú akceptovať. Napriek všetkým negatívam to Rostas v konečnom dôsledku vníma ako nespornú výhodu.

Tibor Eliot Rostas
Zem & Vek a Slobodný vysielač: nová éra spolupráce

O Slobodnom vysielači sme doposiaľ nepísali, ani sme nerobili rozhovor so žiadnym z jeho protagonistov. Nebolo treba. Mnoho ľudí nás vnímalo ako tandem. A tým sme boli až do chvíle, kým sa nitky osudov nezačali odvíjať inak... O týchto súvislostiach a novom smerovaní známeho internetového rádia sme sa rozprávali s jeho spoluzakladateľom Borisom Korónim.

Déja vu

Milan Pullmann
WTC a lietadlá: Cynická fraška

Hoci to na prvé počutie znie absurdne, do oboch budov WTC žiadne lietadlá nenarazili. Mnohí ľudia nepochybujú o tom, že dieru v Pentagóne a v zemi kdesi v Pennsylvánii nespôsobili unesené lietadlá, náraz do Dvojičiek však všetci videli v televízii. Lenže napriek tomu „Big Boeing Theory“ z hľadiska zákonov fyziky neobstojí. Videli sme len filmové triky. A svedkovia? Boli to zaplatení herci.

Bez masky

Patrik Sloboda
Donald Trump – Hlásna trúba v údolí ustráchaných oviec

Keď americký akademický časopis Perspectives on Politics vydal v septembri 2014 štúdiu o testovaní teórií o americkej politike pod názvom Testing Theories of American Politics: Elites, Interest Groups and Average Citizens a dospel k záveru, že Spojené štáty nie sú demokraciou, ale oligarchiou, nepovedal nič nového. Konštatoval len to, o čom v Amerike – a nielen tam, čvirikajú i vrabce na streche. Vyjadril to však na pôde ctihodnej Princetonskej univerzity založenej v roku 1746, t. j. ešte pred vznikom Spojených štátov. Zvýšil tak hodnovernosť tvrdení rovnakého varovného obsahu, aké sa ozývajú z radov kriticky mysliacej verejnosti v USA a v zámorí.

Neznámi hrdinovia

Peter Dano
Neuznaný vynálezca „večných“ ciest

Jednou z obľúbených tém na Slovensku je nadávanie na večne sa kaziace a večne opravované cesty. Pritom netušíme, že medzi nami žije odborník, ktorý prišiel na spôsob, ako dosiahnuť podstatne odolnejšie povrchy vozoviek. O jeho vynález však nebol záujem v minulom, ani v súčasnom režime. Príbeh verejnosti neznámeho výskumníka Dimitrija Petrova miestami pripomína boj Dona Quijota s veternými mlynmi.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Si – An, Čína

Je nesporným faktom, že stará čínska civilizácia dala svetu mnoho vynálezov oveľa skôr než sa objavili na Západe, a to aj o tisíc rokov. V Číne mali seizmograf, akupunktúru, ohňostroje, pušný prach a počas sviatkov vystreľovali k nebesiam na počesť bohov rakety. Kompas mali pred dvetisíc rokmi, v Európe sa začal používať až v 13. storočí, papier bol v Číne v 1. Storočí p. n. l., v Európe až v 12. storočí n. l.

Veda a technika

Ján Lakota
Keď mozog funguje inak

Pri prehľadávaní bohatej odbornej literatúry a pri pokuse pochopiť, čo je to pamäť, si môžete prečítať všeličo. Zdá sa, že mozgová kôra nehrá až taký veľký prím. Do popredia náhle vystupujú iné štruktúry mozgu – mozoček, talamus (grécky „lôžko“) či hlboké podkôrové jadrá. Mimochodom, mozoček, nedocenená to štruktúra, zaberá asi desať percent celkového objemu mozgu, ale obsahuje asi polovicu všetkých mozgových neurónov.

Alternative vita

Marián Benka
Biodynamická krajina

Pri prehliadke pozemkov Johanna Moscona nemám vôbec pocit, akoby som bol na farme. Skôr v zalesnenej prírodnej krajine, v ktorej len tak mimochodom rastú jablone. Klasické farmy sú založené na monokultúrach – dlhých lánoch rastlín rovnakej odrody. Tu sa striedajú malé lesíky s ovocnými stromami rôznych odrôd. Každú chvíľu medzi nimi zbadáme srnku. Divá a človekom obrábaná zem tu prerastajú jedna cez druhú v dokonalej harmónii. To je biodynamické poľnohospodárstvo – dodržiavajúce pestrosť rastlinných a živočíšnych druhov, aby krajina ostala zachovaná aj pre ďalšie generácie.

Robert Lattacher
Hľadanie zabudnutej lásky

Vytesnili sme lásku z našich životov. Prestali sme milovať a každodenne používať tento drahokam v našich srdciach, v našich dušiach a našich telách. Vzdali sme sa skutočnej lásky k sebe a k druhým. Vedome i nevedome. Prestali sme ju dávať i prijímať, a to napriek tomu, že láska je našou prirodzenou súčasťou, danosťou. Je najväčším darom, ktorého cenu si zatiaľ dostatočne neuvedomujeme.

Zdravie

Peter Čalovka
Návrat k liečeniu duše

Už staroveká kabala tvrdila, že ak človek potláča svoju dušu a nedá jej prehovoriť, začne hovoriť jeho telo. Myslí sa tým reč tela v podobe chorôb ako vyjadrenia protestu svedomia proti konaniu daného človeka. Čínska tradičná medicína už pred tisícami rokov pracovala s jemnou energiou čchi a ajurvéda bola holistickou koncepciou zdravia, ku ktorej dospeli starí Indovia ešte pred 5000 rokmi.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Nájomní vrahovia

Sivia Benková
Nástrahy ukrývajúce sa v nábytku

Nábytok si kupujeme na dlhé roky, preto nie je jedno, či obsahuje, alebo neobsahuje toxické látky. Pri povrchových úpravách alebo priamo v materiáloch, z ktorých sa nábytok vyrába, sa používa množstvo chemických látok, a tie nie sú bez rizika. Netýka sa to všetkých výrobcov, preto je dobré, ak pri zariaďovaní domácnosti zohľadníte aj tento aspekt. Okrem ceny a kvality materiálu by ste sa mali zaujímať aj o spôsob, akým bol nábytok ošetrený. Krátkodobo nám tieto látky neuškodia, ale pri ich dlhodobom uvoľňovaní v domácnosti prenikajú do našich organizmov a hromadia sa v nich. Možných dopadov na naše zdravie je potom nespočetne veľa.

Magdaléna Svančarková
Nepriateľ žalúdočnej kyseliny a vitamínov

Blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Po fláme si ich na pálenie záhy predpíšete sami. Ak máte chronický reflux, predpíše vám ich lekár. Inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, ezomeprazol...) Vás však – najmä pri dlhodobej liečbe, oberajú o dôležité vitamíny, ktorých nedostatok spôsobí ďalšie problémy.

Právna poradňa

Zamestnávateľ odmieta preplatiť cestovné
Je Slovensko v NATO protiústavne?

Herbár

Vladimír Líška
In vino veritas

Vo víne je pravda. Čím viac národy odstraňujú víno, tím viac umierajú na alkoholizmus. Vinič hroznorodý (vitis vinifera), alebo ľudovo vínna réva, je liana pochádzajúca z Kaukazu a z oblasti Stredozemia, kde rástla divoko. Plodom je bobuľa, sladké hrozno, z ktorého sa vyrába alkoholický nápoj – víno.

Jeden deň

Marián Benka
Jeden deň s výrobcom lukov

Stojím na pozemku Norberta Kollára, v ruke nádherne opracovaný drevený luk s ornamentmi, ktorý mi požičal. Vedľa mňa sa tiahne ohrada s koňmi, niekoľko desiatok metrov predo mnou začína les. Ešte bližšie však stojí terč, ktorý treba trafiť. Rozkročím sa, natiahnem tetivu, a v tej chvíli si pripadám ako starodávny strelec. Nič okolo mňa nepripomína súčasnosť. Vo svojom vnútri začínam cítiť pokoj a zvláštnu harmóniu.

Príbehy Zeme

Svarogova dlhá noc a Smetný deň (Slovanský príbeh)

Múzy

Zem & Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
Satoru Imatake

Mandragora

Vladimír Líška
Zvláštne schopnosti zvierat

Zvieratá disponujú tzv. šiestym zmyslom. Je to po zraku, hmate, chuti, čuchu a sluchu ďalší zmysel. Komunikácii zvierat nerozumieme, resp. len veľmi málo. Niektorí ľudia berú zvieratá len ako čosi menejcenné, vec, hračku na pobavenie, niečo, čo nemá dušu, nevníma duchovný aspekt, ale je riadené len animálnymi inštinktmi. Zvieratá sú však prirodzené, ich prípadná prirodzená agresivita nie je riadená zlom, iba pudom. Ako tvrdí Rupert Sheldrake, v našej vede stále zostávajú zakorenené predsudky zo 17. a 18. storočia. Výsledkom toho je, že o biologickej povahe človeka a zvierat potrebujeme ešte mnohé objasniť.

Artur Bekmatov
Pavučina –
Monika Flašíková - Beňová
Monika Flašíková-Beňová (rod. Vallettová) sa narodila 15. 8. 1968 v Bratislave Petrovi a Zlatici Vallettovcom. Ľudia s týmito menami sú vedení v spisoch ÚPN ako zamestnanci krajskej správy ŠtB v Bratislave – Peter v hodnosti majora, Zlatica v hodnosti kapitánky.

Korešpodenti

Nevyspytateľné autobusy (Darija Czibulková)
Černoška v okne (Peter Horský)

Tribúna

Katolícky, pravoslávny a židovský prístup (Leonard Vladimír Rienesch)

Číslo vyšlo 4.9.2015