Október

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Apokalypsa
Ako povedal Nietzsche, neexistujú žiadne fakty, len interpretácie. História interpretácií je nám podsúvaná ako dejiny. Vytvára ich dialektika tézy a antitézy. Človek sa vzďaľuje od svojej spirituality a podlieha procesom polarizácie vedúcim buď k jeho zničeniu, alebo prežitiu. Systém tézy a antitézy mal a má mnoho podôb, no ostáva na stále rovnakom princípe generátora napätia a pohybu, tak ako v bojoch za polyteizmus alebo monoteizmus, v bojoch vedy a náboženstva, v bojoch za ideológie kapitalizmu alebo socializmu. Sú to však vždy len dve strany tej istej mince, podobne ako sú dvoma stranami tej istej mince dnešné súperiace strany.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda):
- Exodus do Európy
- Regionálnemu veliteľskému centru NATO sa Slovensko zrejme nevyhne
- Japonsko začne opäť bojovať
- Nepohodlný austrálsky premiér musel odísť
- Ako (ne)prísť o vodičský preukaz
- Český exprezident Klaus apeluje na vládu a parlament
- Lombardsko sa vzoprelo

Z domova (Juraj Pokorný):
- Nejasnosti okolo predaja Sberbank pretrvávajú
- Slovensko potrebuje novú koncepciu obrany
- USA posielajú do Európy bojové lietadlá F-22 Raptor
- Morálna zodpovednosť a politické pokrytectvo
- Noční vlci opäť u nás
- Kiska: Kupliar so súcitom

Patrik Sloboda
Prídu ich milióny
Ilegálna masová migrácia do Európskej únie mnohonásobne prekonáva rozmery, aké dosahovala vlani a v predchádzajúcich rokoch. Z mienkotvorných masovokomunikačných prostriedkov sa takmer úplne vytratilo jej správne označovanie za ilegálnu, t. j. porušujúcu zákony krajín, do ktorých sa zástupy cudzincov bez povolenia valia. Z označenia „ilegálni migranti“ sa stal eufemizmus „cudzinci bez dokumentov“ a vypuknutím tzv. migračnej krízy 2015 sa terminologicky sploštilo do novo zaužívaného „migranti“. Exodus z Ázie a Afriky 2015 však dosahuje také ozrutné rozmery, že vyvoláva inštinktívny odpor domorodých Európanov.

Nikolaj Starikov
Prečo Západ nemôže nechať Rusko na pokoj
Politika od pradávnych čias smeruje k tým istým cieľom. Na trónoch sa striedajú dynastie, rodia sa a zanikajú mestá. Menia sa erby a znaky, stuhy a symboly, farba a strih vojenskej uniformy. Ustanovujú sa nové meny, krachujú celé ekonomiky, zúria vojenské konflikty. Lenže ciele verejne činných mužov všetkých čias, krajín a svetadielov ostávajú nezmenené. Hlavnú a jedinú podstatu svetovej politiky tvorí boj o zdroje a udržanie kontroly nad nimi. Všetko ostatné sú len metódy a formy tejto nekonečnej nezmieriteľnej vojny.

Tibor Eliot Rostas
Ako sme blokovali americký konvoj
„Krajiny, s ktorými cvičíme, sú znepokojené Ruskom ako hrozbou pre stabilitu kontinentu. My chceme silnú Európu,“ Vyhlásil Joe Buccino, hovorca americkej armády, ktorej konvoj sa vydal na sedemstokilometrovú jazdu strednou Európou. A tak sa pondelok štrnásteho septembra o 20:34 zapísal do dejín Slovenska ako čas, kedy hranicami našej suverenity ťažko otriasli kolesá cudzej armády. Armády, ktorá je v dnešnej epoche vnímaná ako nástroj presadzovania mocenských záujmov prostredníctvom teroru.

Ekonomika

Peter Hafner
Svetové ekonomiky sa z krízy dodnes nespamätali
Rast ekonomík vyspelých krajín pokračuje vo svojom zotavovaní, avšak stagnujúci medzinárodný obchod a zhoršujúci sa vývoj na finančných trhoch znižujú vyhliadky na výraznejší globálny rast, ako sa uvádza v najnovšej správe OECD, ktorá zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky. V rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách ako Čína, Brazília, Rusko dochádza dokonca k spomaleniu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, čo len dokresľuje fakt, že svetové ekonomiky sa ešte stále nezotavili z hospodárskej krízy, ktorá trvá prakticky už siedmy rok.

Korunní svedkovia

David Rockafeller

Satira

Kresby (Carlos Latuff)
Koláž (Tibor Eliot Rostas)

Téma mesiaca - Kolaps

Peter Staněk
Kombinácia rizík ohrozujúcich našu civilizáciu
Naša civilizácia čelí v súčasnosti hneď niekoľkým rizikovým faktorom. Keby pôsobili samy osebe, svet by si s nimi mohol poradiť. Ak sa však ich pôsobenie stretne a vznikne kumulatívny efekt, bude to znamenať iný svet ako ten, v ktorom žijeme dnes.

Nidal Saleh
Islamizácia Európy spôsobí jej rozvrat.
V posledných rokoch si pozorovateľ pri návšteve niektorých moslimských krajín musí všimnúť posun spoločnosti k fundamentalistickej vahhábistickej islamskej rétorike. Trend islamizácie vo všetkých aspektoch moslimskej spoločnosti v poslednej dobe rapídne zosilnel. Príklon veľkej časti mladej generácie moslimskej spoločnosti k fundamentalistickej islamskej doktríne a hodnotám islamu alebo politického islamu sa zvýraznil. Nahlas volajú po islamizácii spoločnosti a návrate k moslimským fundamentalistickým hodnotám podľa vahhábistickej interpretácie koránového textu.

Tibor Eliot Rostas
Dejiny kolapsov
Kolaps je politický proces, počas ktorého sa rýchlym tempom rúcajú zavedené socioekonomické a kultúrne roviny. Je konečným štádiom spoločnosti strácajúcej životnú úroveň a mechanizmy na jej udržanie. V ľudských dejinách sa objavuje cyklicky a častokrát k nemu dochádza pri strete mocných ríš s jednoducho organizovanými vpádmi cudzích protivníkov.

Lukáš Perný
Obrazy apokalypsy v umení a filozofii
„Slnko sčernelo ako srstené vrece a mesiac bol celý ako krv. Nebeské hviezdy padli na zem, ako keď figovník zhadzuje svoje nezrelé plody, keď ním lomcuje silný vietor... Tretina mora sa zmenila na krv a zahynula tretina tvorov žijúcich v mori a tretina lodí utonula... Z neba spadla veľká hviezda, horiaca ako fakľa, a padla na tretinu riek a na pramene vôd,“ píše sa v biblickej Jánovej apokalypse.

Milan Pullmann
Ulity elity
Kam sa zavŕtajú politici, bankári a miliardári, keď vypukne celoplanetárne atómové peklo? Čo najhlbšie do zeme.

Juraj Pokorný
Survivalizmus – Príprava na najhoršie i snaha o nezávislosť
Podľa neoficiálnej definície je survivalista (z angl. survival – prežitie) zástanca platformy, ktorá sa dopredu pripravuje na prežitie počas hypotetickej katastrofy spoločenského alebo prírodného pôvodu s možným vyústením do rozpadu spoločnosti, a následným prerušením civilizačnej kontinuity na lokálnej, národnej, medzinárodnej alebo celosvetovej – globálnej úrovni. Pojem survivalizmus označuje aktivity alebo životný štýl ľudí konajúcich v očakávaní deštruktívnej zmeny.

Marián Benka
Príprava na kolaps
Kým spoločnosť okolo nás viac-menej funguje, vieme si v obchode kúpiť potraviny, doma máme teplo, elektrinu a pitnú vodu, na ulici sa nás (väčšinou) nikto nechystá prepadnúť, málokto z nás sa zamýšľa nad tým, že o všetky tieto vymoženosti by sme mohli veľmi rýchlo prísť. A ešte menej ľudí sa na túto eventualitu pripravuje.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch 

Rendez-vous

Robert Lattacher
V chorej spoločnosti nemôžu žiť zdraví ľudia
Má dar pomenúvať veci podľa toho,, aké sú – bez zbytočného obalu a na rovinu. Potom, ako prešiel rôznymi peripetiami vo svojej lekárskej praxi, rozhodol sa ísť vlastnou cestou. Svoje profesijné zážitky zhrnul vo svojej najnovšej knihe Ako sa nestať pacientom, ktorá má vyjsť v októbri. Nedávno založil v prahe medicínske centrum Hnízdo zdraví, v ktorom sa spolu s tímom odborníkov snaží uzdravovať pacientov. Známy český lekár, terapeut, odborník na psychosomatiku a autor niekoľkých kníh Jan Hnízdil.

Propaganda

Artur Bekmatov
Mediálna výroba verejného nepriateľa
Zdravá polemika je súčasťou názorovej plurality v médiách. V súčasnosti sme však čoraz častejšie svedkami tendencií, keď sa určitá skupina médií stavia do pozície nestranných a nezávislých, no zároveň svojim recipientom vytvára a podsúva obraz verejného nepriateľa. Časy ľahko odhaliteľnej totalitnej propagandy sú dávno preč. Kým metódy manipulácie sú dnes omnoho sofistikovanejšie a ťažšie rozpoznateľné, cieľ zostal rovnaký: zdiskreditovať názorového oponenta a vytvoriť z neho hrozbu pre verejnosť.

Déja vu

Jozef Janták
Zahmlievanie slovanskej histórie
Dejiny Slovenov, spoločenstva ľudí s rovnakou genézou obývajúcich nedozerné priestory Eurázie, sú s mimoriadnou rafinovanosťou a bezohľadnosťou rozkradnuté, zamlčané, sfalšované a úmyselne ignorované. Koľko národov a kmeňov vykazujúcich morfologické znaky slovanskej entity je dnes súčasťou cudzej histórie? Koľko hrdinov starých bájí nosí mená cudzích kultúr? Koľko historikov opisuje dejinné udalosti bez toho, aby venovali pozornosť sporným súvislostiam? Koľko spisovateľov s bohorovným sebavedomím opisuje historické deje napriek tomu, že veda už pozná iný výklad?

Bez masky

Patrik Sloboda
Alexis Tsipras – Politik s navigačnými (ne)schopnosťami
Treba priznať, že mal oslnivú kariéru. Zažiaril ako kométa, keď Koalícia radikálnej ľavice – SYRIZA, ktorú viedol, získala v májových parlamentných voľbách 2012 šestnásť percent hlasov a stala sa druhou najsilnejšou stranou. Prezident ho dokonca ako druhého v poradí poveril zostavením koaličnej vlády. Vtedy 37-ročný ohnivák to odmietol, aby dal všetkým najavo, za čím ide. Za víťazstvom. Vládu nezostavil nikto a v opakovaných voľbách do 300-členného zákonodarného orgánu o mesiac neskôr SYRIZA poskočila zo 16 na 26,9 %. Bolo to opätovne druhé miesto, no tentoraz podstatne silnejšie. Pôvodným povolaním stavebný projektant Alexis Tsipras tak rozbil zabehaný grécky systém dvoch parlamentných strán, ktoré sa tradične striedali pri moci.

Neznámi hrdinovia

Milan Pullmann
Legenda medzi špiónmi
Ľavicovo orientovanému západonemeckému občanovi RaineroviRuppovi bola zrejme bližšia železná opona než hroziaca rádioaktívna dráma. V roku 1983 poskytol ZSSR informáciu, ktorá pomohla zabrániť atómovej vojne. Nebezpečnú eskaláciu na výročie VOSR zastavila aj tajná služba KGB tým, že svoje obavy zatajila politbyru.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Teotihuacán, Mexiko
Toto tajomné monumentálne magické miesto a fantastické kamenné planetárium, miesto najstaršej mexickej civilizácie a archeologické nálezisko, sa nachádza takmer 50 km od mexického hlavného mesta Mexico City. Teotihuacán v preklade znamená miesto, kde sa človek stáva bohom alebo Mesto bohov. Nikto doteraz nevie, kto boli jeho stavitelia a obyvatelia, ani odkiaľ prišli.

Veda a technika

Ján Lakota
V žilách nám koluje hviezdny prach
Chudokrvnosťou, čiže anémiou z nedostatku železa, trpí tretina ľudstva. O tom, že železo je dôležité, počul už asi každý. Železo sa nachádza priamo v centre hému, ktorý spolu s globínom vytvára hemoglobín. Hemoglobín je červený, nachádza sa v červených krvinkách (preto je naša krv červená) a jeho hlavnou úlohou je prenos kyslíka. Ak má organizmus málo železa, vytvára málo hemoglobínu a kyslík nemá čo prenášať.

Peter Čalovka
Revolučné inovácie husitských vojsk
Dejiny husitského hnutia sú v našich krajoch príliš dobre známe. V čom však spočívalo tajomstvo neuveriteľných víťazstiev husitov? Veď husiti pod vedením svojho poľného veliteľa Jana Žižku neprehrali ani jedinú bitku. To platilo nezávisle od počtu vojakov nepriateľa. Jan Žižka z Trocnova bol autorom viacerých inovatívnych taktických postupov. Ich základ tvorilo využitie husitskej vozovej hradby.

Alternative vita

David Sulík
Ruské koncepcie novej spoločnosti
Ako hovorí klasik: Rusko rozumom nepochopíš. Podľa ruských filozofov existuje Západ, Východ a samostatná ruská civilizácia. Rusi na rozdiel od Západu a jeho analytického uvažovania uvažujú a konajú synteticky. Prijmú všetky ideológie, vyskúšajú ich, niečo z nich vyberú, začlenia do svojej skúsenosti a idú ďalej.

Zdravie

Marián Fillo
Očkovanie proti chrípke – podvod farmaceutického priemyslu?
V čase, keď čítate tieto riadky, sa už v oznamovacích prostriedkoch hlavného prúdu pravdepodobne začali objavovať články podčiarkujúce dôležitosť očkovania proti chrípke u starších ľudí (nad 65 rokov), tehotných žien a malých detí, čo sú skupiny obyvateľov najviac ohrozených chrípkou. Väčšina správ zrejme (ako aj po iné roky) bude vyzdvihovať bezpečnosť a účinnosť očkovania (dokonca aj u tehotných!) A nejaká zo zdravotných poisťovní asi bude očkovanie proti chrípke plne hradiť všetkým ľuďom, či už sú, alebo nie sú v nejakej rizikovej skupine. Tento scenár sa so železnou pravidelnosťou opakuje už pekných pár rokov, preto si na takúto predpoveď trúfam.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Nájomní vrahovia

Sivia Benková
Čistá a toxická domácnosť
Posadnutosť čistotou a potrebou mať „žiarivo bielu“ domácnosť, vypestovaná vďaka marketingovému pôsobeniu výrobcov čistiacich prostriedkov, má aj svoju odvrátenú stránku. Klasické čistiace prostriedky (nie tie v biokvalite, ktoré si zas nemôže dovoliť každý) sú zmesou agresívnych chemických látok.

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Lieky na kašeľ – nebezpečné placebo
Ich liečebný účinok nie je takmer žiadny. Viaceré štúdie sa zhodujú v tom, že ide len o placebo efekt. Napriek tomu netreba podľahnúť ilúzii, že nič nehrozí, ak si zväčšíme ich dávku podľa ľubovôle. Lieky na kašeľ, najmä na ten suchý, sa v poslednom čase „preslávili“ svojou účinnou látkou – drogou dextrometorfán.

Právna poradňa

OZ ako ochrana pred exekútorom
Obťažujúce včely

Herbár

Vladimír Líška
Hloh – Merlinov ker
Hloh je opadavý tŕnitý ker vysoký niekoľko metrov, rastúci na okrajoch lesov, na slnečných kamenistých stráňach, kvitnúci od mája do júna bielymi kvetmi, dožívajúci sa pomerne vysokého veku. Na liečebné účely sa zbierajú kvety, listy a červené plody. Využíva sa i v záhradníctve ako živý plot.

Jeden deň

Juraj Pokorný
Jeden deň s pouličným umelcom
„Neexistuje krajina, kde lietajú pečené holuby. Ak chcem jesť, musím robiť. Aj dnes som tam bol – a zarobil 18 eur,“ odpovedal Vladimír Rusó na otázku, či ešte hráva na bratislavskom Korze. Viac by ma potešilo, keby som ho tam už nenašiel. Mohlo by to znamenať, že o jeho umelecké a ľudské kvality konečne opäť prejavil záujem niekto z hudobnej obce a ponúkol mu dôstojnú perspektívu.

Príbehy Zeme

Ako umieral Bajkal Danilovič
Starý liek
(Dva príbehy sibírskych Evenkov)

Múzy

Zem & Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
John Martin

Mandragora

Vladimír Líška
Zvieratá ako liečitelia
Mnoho ľudí si vytvorí so zvieratami od malička veľmi pevné puto. Domáce zviera sa stáva oficiálnym členom rodiny, je to bytosť s nekonečnou životnou energiou, ktorú dokáže dávať ďalej. Deti majú rady hračky v podobe zvierat, rozprávky a filmy o zvieratách. Najtesnejšie puto si človek vytvoril so psom, mačkou a koňom. Alternatívna terapia s pomocou zvierat – animoterapia, pomáha všetkým vekovým kategóriám, mladým i starým ľuďom, na prekonanie pocitu osamelosti, izolácie, strachu, rôznych životných tráum, úzkosti a depresie.

Artur Bekmatov
Pavučina – Peter Osuský
Peter Osuský sa narodil 11. októbra 1953 v Bratislave. Po absolvovaní strednej všeobecnovzdelávacej školy nastúpil na Lekársku fakultu Univerzity Komenského, ktorú absolvoval v roku 1977. Po skončení štúdia zostal na fakulte a počas normalizácie sa politicky nijako neangažoval.

Korešpodenti

Utečenci na každom kroku (Henrieta Dogrukol)
Teletraducciones
 (Darija Czibulková)

Tribúna

Slovenská republika diskriminuje nacionalistov (Marián Mišún)
Vnášanie riadeného chaosu do Európy (Richard Novák)

Číslo vyšlo 2.10.2015