Prečítané 8981x | 9

Vo voľbách zaznel aj hlas ľudí, volajúcich po zmene systému


Vo voľbách zaznel aj hlas ľudí, volajúcich po zmene systémuObrázok: deviantart.com

Na našich besedách s čitateľmi občas zvyknem spomínať amerického futurológa Alvina Tofflera, písal som o ňom aj na našej webovej stránke TU. V krátkosti, Toffler považuje všetky silne centralizované inštitúcie, vrátane národných parlamentov, za prežitok tzv. Druhej civilizačnej (priemyselnej) vlny. Tretia vlna sa začala dvíhať s nástupom internetu a informačnej spoločnosti. Spôsobuje to tzv. demasifikáciu, široké masy obyvateľstva sa rozpadajú na množstvo záujmových menšín a systém, založený na hlasovaní väčšiny, stráca dych. Po zverejnení výsledkov včerajších volieb som si na Tofflera opäť spomenul.

Hoci ho, samozrejme, nepovažujem za vševediaceho. Napríklad sa vôbec nevenuje problematike finančného systému, postaveného na nafukovaní zadlženosti a rútiaceho sa do čoraz väčšej nestability. Tak či onak, súčasný spoločenský systém sa už dávno zmieta v kríze a ľudí, ktorí s ním nie sú spokojní, pribúda. Ak by nepribúdalo, voľby by dopadli inak.

Ak si to zrátame, v novom parlamente 49 kresiel pripadne systémovej ľavici (Smer – SD), dokopy 61 poslancov budú mať strany, ktoré oslovili systémového pravicového voliča (SaS, OĽANO, Most – Híd a Sieť). Matovičovci sa síce pred minulými voľbami prezentovali ako protisystémová strana, dnes, po spojení s Lipšicovou Novou, sa však otvorene hlásia za kandidáta na zostavenie štandardnej pravicovej vlády. Zvyšných 40 mandátov získali SNS, Kotlebovci a strana Borisa Kollára. Menej ako tretinu, viac ako štvrtinu. Určite boli medzi ich voličmi aj prebehnutí priaznivci Smeru alebo KDH, no tieto strany vzbudzovali nádej aj u tých, ktorí sú proti systému ako takému. Do akej miery je táto nádej opodstatnená, to je už vec na diskusiu.

S radovými členmi SNS sa stretávame aj na našich besedách, ich kritické protisystémové názory sa do značnej miery zhodujú s našimi. Predseda SNS Andrej Danko ju však teraz prezentuje ako štandardnú stranu, ochotnú ísť do koalície s Ficom aj Sulíkom. A za najzásadnejšiu a najradikálnejšiu vec označuje obmedzenie privatizácie štátnych podnikov.

Kollár, ktorý sa prezentoval ako bojovník proti systému, sa vyjadruje v tom zmysle, že mu ide o „systém prepojenia oligarchov s politikmi“. Teda klasická protikorupčná rétorika, žiadne zásadné zmeny systému ako takého. Otvorene hovorí o podpore pravicovej koalície, i keď vstúpiť do nej nemieni (zrejme skôr z taktických dôvodov, uvedomuje si, že účasť v tak labilnej koalícii, aká sa teoreticky črtá, by mu viac uškodila ako prospela).

Ostáva Kotleba, ktorý je pre mňa v tejto chvíli veľkým otáznikom. Mainstreamové médiá a iní „strážcovia systému“ v ňom vidia ak už nie fašistu, tak pravicového extrémistu. Na toto označenie sme zvyknutí aj my v redakcii, hoci medzi našimi redaktormi sú minimálne dvaja čistí ľavičiari. Mne samému sú blízke liberálne hodnoty a pokojne by som volil niektorú štandardnú pravicovú stranu, keby som nevidel, že tieto hodnoty boli dávno pošliapané a systém, ktorý sa k nim hlási, sa rúti do záhuby. Viac o tom píšem TU.

Kotleba takisto od čias Slovenskej pospolitosti zmiernil rétoriku, aj keď netuším, či takticky (aby oslovil viac voličov), alebo sa naozaj umiernil. Pochybnosti vzbudzuje facebookový status Kotlebovho spolustraníka Mariána Magáta, v ktorom otvorene chváli Hitlera. Marián Kotleba má síce za sebou pôsobenie vo funkcii bystrického župana, kde však toho až toľko nedokázal (možno s výnimkou zníženia zadlženosti kraja) - čo sám zdôvodňuje „nepriateľským zastupiteľstvom,“ zloženým z predstaviteľov Smeru a KDH. Teraz v parlamente bude zase obmedzený tým, že s ním nikto nebude chcieť spolupracovať.

Každopádne, Kotleba ťaží predovšetkým z rastúcej nespokojnosti ľudí, najmä v chudobnejších regiónoch. K tomu sa pridala utečenecká vlna, ktorá ľudí prirodzene radikalizuje smerom viac doprava. Antisystémové ľavicové strany, ako KSS alebo Vzdor, nespokojencov zďaleka toľko nezaujali. Čisto antisystémové strany, ktoré opustili tradičné delenie ľavica – pravica, ako je Strana priamej demokracie alebo Odvaha, skončili úplne na chvoste. Čo môže byť spôsobené aj tým, že väčšina tých, ktorí si želajú zmenu systému, jednoducho nechodí voliť.

Ťažko povedať, koľko je takých medzi tými 40 percentami nevoličov. Určite sú medzi nimi aj voliči štandardných strán, ktorí ostali doma. Určite aj jednoduchí ľudkovia, ktorých politika vôbec nezaujíma. Ale aj uvedomelí nevoliči, ktorí sa svojou neúčasťou dištancujú od celej tejto hry na demokraciu. Teraz však časť odporcov systému ukázala svoju silu a išla voliť strany, s ktorými sa možno ani celkom nestotožňuje, ale o ktorých bola presvedčená, že majú šancu dostať sa do parlamentu. Ukázalo sa, že nespokojných so systémom je omnoho viac, ako sa snažia tvrdiť prosystémoví inteligenti.

Iná otázka je, či by sa títo nespokojní dokázali niekedy zjednotiť a vyvolať spoločnú zmenu. Ako som už naznačil, sú medzi nimi rozličné, ideologicky niekedy úplne protichodné skupiny: nacionalisti, socialistickí ľavičiari, „sklamaní pravičiari“, presvedčení katolíci, aj „pohansky“ a ezotericky naladení individualisti. Osobne si myslím, že by mohlo fungovať, keby sa tieto skupiny zhodli na rámcovom usporiadaní spoločnosti, založenej na decentralizácii, silných regiónoch, miestnych komunitách a lokálnych ekonomikách. Systéme, kde by moc prúdila nie zhora nadol, ale zdola nahor. A viac – menej by zodpovedal Tofflerovej Tretej vlne, ktorú som popisoval na začiatku. Či je niečo také reálne, netuším. Možno až vtedy, keď sa nám celý systém rozsype pod rukami a budeme prinútení vymyslieť niečo nové.

06.03.2016 20:44 | Z domova 9


Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.


Súvisiace články

Najnovšie príspevky

magdala | 07.03.2016 12:23 0

Liberalizmus ani mysliet. Z neho pochadza LGBT agenda, legalizacia drog, v skandinavii navrh na legalizaciu incestu a nekrofilie - absolutne bahno a zvratenost, zanik zapadnej civilizácie. Liberali otvorili Pandorinu skrinku so zvatenostou a úchylkami vsetkeho druhu a na jej dne je legalizacia vrazdy ako prava na sebaurcenie.

stanislav | 08.03.2016 10:44 0

...po komunizme sa ti cnie ?

magdala | 08.03.2016 10:52 0

Zeby medzi liberalizmom a komunizmom nebolo nic? Vakuum? A ja ze spektrum a do buducna sirsie a sirsie.

Mordi | 07.03.2016 17:05 0

Kiska bude defenestrovaný! To je na vzburu! Ľudia bráňte si svoje právo voliť si svojich zástupcov nielen do parlamentu ale všade na dedinách, mestách... v Bruseli, v Rade Európy, v OSN... Prosím vás ľudia. Aká hanba? Kto a čo nazýva menami fašizmus a antisemitizmus a čo je skutočná historická pravda? Vedia to len Flašíková, Šebej, Kováč a Kamenec a teraz ich vodca Kiska? Oni "tvoria" historiu! Nezapisujú fakty ako sa stali a ako by mali postupovať skutoční historici. Raz tak raz onak. Kotleba má podporu slovenského kléru okolo Jána Sokola vďaka niektorým heslám a myšlienkám prevzatým z I. Slovenskej republiky (Za Boha, za národ...) a to nie je fašizmus. Nech Šebej ide radšej sa vygrcať, lebo jemu vadí aj slovenská zástava, aj znak, na ktorý sa bude musieť zase 4 roky pozerať, vďaka Bugárovi - to mu nevadí?
http://www.mordechajkapusta.com/2005/09/predstava-socializmu-dnenej-mldee.html
Kotleba je nositeľom hodnôt, ktoré tento katolícky klérus predstavuje v úzkom protiklade proti hodnotám neoliberalizmu, ktoré predstavuje Kiska, Šebej, NATO a Európska únia a im slúžiaci Bezák emeritný. A to im vadí.
Dnešná žurnalistika si stále nevšimla, že nepopisuje skutočnosť fakty a nálady ľudu, ale len svoje predstavy a predstavy oligarchov a ich nadšencov.
Masmédiá už nemajú moc "tvoriť" verejnú mienku. Oni ju spotvorili a hrajú sa na svojom piesočku v predstave, že 98% ľudí rozmýšľa rovnako ako oni, ktorí predstavujú 2% národa. Ich predstavy platia len pre pár ľudí, čo veria médiám a pár pošahaných sledovateľov Markízy, scientológov ako je Kiska a nie pre slovenský národ. Preto sa snažia cenzurovať sociálne siete, aby naďalej manipulovali a určovali, kto je extrémista a kto nie je - taký Ariel Šaron podľa nich nie je terorista, ale hrdina:
http://www.mordechajkapusta.com/2014/01/ariel-saron-jozef-tiso.html
Slovenský národ vždy išiel s Bohom a s katolíkmi, tak ako Rusi za pravoslavím. A to nie je ani fašizmus, ani antisemitizmus Slovákov ako sa snažia médiá vnútiť svetu. http://www.mordechajkapusta.com/2010/01/slobodomurari-smotanka.html
Už tento zapredanec národa a hlásateľ médií, scientológov, USA a NATO by mal odstúpiť alebo priznať farbu, že slúži satanovi a chce dostať Slovákov k nemu:
http://www.mordechajkapusta.com/2014/02/prezidentska-pasca-scientologov.html

stanislav | 08.03.2016 10:42 0

Mordi, dovolím si ti pripomenúť že Kisku zvolili ľudia v priamych voľbách väčšinou svojich hlasov, z toho vyplýva že o jeho legitimite niet pochýb. Volilo ho viac občanov ako Kotlebu s božou pomocou Slovenského kléru, proste to je fakt nemáš inú možnosť len sa s tým zmieriť a skúsiť to rozchodiť a hlavne nehovor kto je Slovenský národ.

magdala | 08.03.2016 10:56 0

Tak, tak, Kiska sa musi vyrovnat s tym, ze je tu Kotleba a plati to aj reciprocne. Vox populi, vox Dei.

Mordi | 17.03.2016 16:44 0

Stanislav - Máš pravdu, ale dovolím si Ti pripomenúť, že o legitimite Kotlebu tiež nie je pochýb a preto by sa mal Kiska primerane k nemu správať ako k predsedovi parlamentnej strany. A nie len opakovať po redaktoroch a liberáloch, že je fašista, extrémista... a zaviesť proti nemu Piano:
http://www.mordechajkapusta.com/2013/12/normal-0-21-false-false-false-sk-x-none.html

Robert Lattacher | 14.03.2016 19:06 0

Sorry, ale trochu sa vždy bavím, ako nás naša (kolektívna) myseľ dokáže a dokázala zaškatuľkovať tak, až sme zabudli, kto vlastne v skutočnosti sme. Že nie sme -izmy a že sa na ne nedelíme, ale že časom a opakovaním, sme hádam aj uverili, že predstavujeme nejaké -izmy a že dokonca sme ich "zástupcovia". Je to na pobavenie. Delenie ľudí na menšie či väčšie košiare je iba hra novodobých janičiarov. Tí, ktorí uverili ich systému, sa stali prevychovanými. Často aj veľmi jednoducho a bez "donútenia". Divadlo menom POLITIKA a voľby, v tomto súčasnom poňatí, sa začína rúcať a zákonite sa zrúti. Či nás to bude bolieť, záleží od nás. Vždy je šanca zmeniť vedomie.
nacionalisti, socialistickí ľavičiari, „sklamaní pravičiari“, presvedčení katolíci, aj „pohansky“ a ezotericky naladení individualisti.

magdala | 15.03.2016 10:19 0

Kto v skutocnosti sme? Co nahradi dnesny system? Ktore vedomie je to prave? Hovoríme len o zapadnom svete, ci o svete celom? Je napr. islamsky svet ci napr. Afrika v dohladnej dobe schopna zmeny vedomia? Niekedy sa mi zda, ze krasne teorie si skaredo rozbijaju hlavu na ukrutnej realite a nevyspytatelnosti vytvoru. Chceme rozosmiat boha? Prezradme mu svoje plany, myslienky, teorie..., tie spravne vedomia...

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.