Prečítané 38953x | 4

Neskutočná ruská a iránska drzosť


Neskutočná ruská a iránska drzosť

Niektoré krajiny predvádzajú neuveriteľnú dávku arogancie a vysmievajú sa demokratickému svetu a jeho mierotvornej sile NATO už len svojou geografickou polohou. Dovolia si svoje hranice neustále posúvať bližšie a bližšie k pozíciám amerických vojenských základní. Je to prípad Ruska, ako o tom svedčí aj táto mapa.

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil: „ V zásade neexistujú v zahraničí žiadne ruské jednotky, zatiaľ čo americkí vojaci sú všade. Po celom svete sú americké vojenské základne a vždy sa zapájajú do osudov iných krajín, hoci tie sú tisíce kilometrov od amerických hraníc. Potom je ironické, keď nás naši americkí partneri obviňujú z porušovania nejakých pravidiel.“

Investigatívny novinár Nick Turse potvrdil, že USA vojensky pôsobia v 134 štátoch sveta, čo je viac ako 70 percent všetkých krajín sveta. Uvádza, že zatiaľ čo za prezidenta Georga Busha ml. mali svoje jednotky rozmiestnené v 60 krajinách, za prezidentovania nositeľa Nobelovej ceny za mier Baracka Obamu sa tento počet zvýšil na 134 krajín.

Josh Begley, dátový umelec, sa rozhodol, že utajené miesta Američanov ukáže celému svetu. Jeho mapa odhalila, čo v skutočnosti znamená americká vojenská hegemónia. Základne najväčšieho člena NATO sa nachádzajú na všetkých kontinentoch sveta. Aj keď najhustejšiu sieť majú Američania prirodzene doma, bohatú mozaiku odkryl aj v Európe. Begley nakoniec vďaka svojim analýzam dát objavil koordináty 650 základní a 644 z nich aj zverejnil. Presné čísla Pentagón síce dobre tají, po celej planéte ale priznáva približne päťtisíc podobných zariadení. Z nich 598 je umiestnených v krajinách mimo vlastného územia.

Podobnú provokáciu ako Rusko predvádza aj Irán, ktorý takisto svojou geografickou polohou ohrozuje stabilný svet v zovretí amerických základní svetovej bezpečnosti.  

Najvyšší čas upozorniť svet, kto seje vietor, či už na Ukrajine alebo v okolí Iránu, pretože agresor sedí v Moskve a Teheráne a holubice mieru vyletujú z Bieleho domu, aby si unavené mohli odpočinúť na základniach po celom svete.

Zdroj: Mashable.com, Empire.is, natoaktual.cz

05.09.2014 16:11 | Zo zahraničia 4


Ľubomír Huďo
Učarovalo mi medzinárodné dianie a zákulisie zahraničnopolitických udalostí. Vzhľadom na sklon plávať proti prúdu a nepodliehať davovej psychóze rád poznávam, čo sa skrýva za vonkajšou pozlátkou reality okolo nás. Väčšina sa zvykne väčšinou mýliť a preto pochybovať o „jasných“ pravdách je pre mňa povinnosťou a výzvou, aj keď to okolie považuje za neprijateľné.


Najnovšie príspevky

Vector | 06.09.2014 08:43 -2

Pozrel som si niektoré iné príspevky autora, musím povedať že sú nekonzistentné. Buď to bohapustým spôsobom iba prekladá, alebo trpí prejavmi schizofrénie.
Nie som 'rusofil' ale tie modré klamstvá eu a nato sú ďaleko cez čiaru. Treba si uvedomiť že sme v nárazníkovej zóne prípadného vojenského konfliktu, ktorý spúšťa biely dom.

michalku | 23.10.2014 01:05 0

Nerozumiem prvej časti tvojho príspevku, môžeš to vysvetliť bližšie? Ale s druhou časťou úplný súhlas.

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.