Prečítané 4305x | 0

Most-Híd i SMK sa usilujú o autonómiu


Most-Híd i SMK sa usilujú o autonómiu

Béla Bugár a strana Most-Híd má v programe školskú, kultúrnu a skryte samosprávnu autonómiu južného Slovenska, ktorou vo veciach práv národnostných menšín kopíruje program SMK. A osobitné financovanie (fond) pre národnostné menšiny…

Prostredníctvom svojich politických zástupcov sa Maďari, žijúci na Slovensku, dožadujú niečoho, čo je v porovnaní s ostatkom slovenskej populácie možné jednoznačne považovať za nadpráva. Ak sa Slovensko hlási k občianskemu princípu, priznanie osobitného fondu na rozvoj kultúry, ktorý Most-Híd a “partnerská“ SMK mienia prednostne pre maďarskú menšinu (rusínska im je reálne fuk) by znamenalo, že nad občianskym princípom sa preferuje národnostný a etnický princíp.

Na stole Európskej komisie od jesene predošlého roka leží návrh na diskusiu o školskej a kultúrnej autonómii južného Slovenska (https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1…) Predkladateľom je Pál Csáky, europoslanec za SMK.

Koncom minuloročnej jesene prebehla na južnom Slovensku petícia za posilnenie právomocí samospráv a sily miestnych a obecných referend. Skrýva sa za vládou odignorované referendum v Gabčíkove. Účelom petície je aj uvoľnenie právomocí vo veciach zmien názvov obcí a miest južného Slovenska.

SMK a MOST majú v otázke práv Maďarov žijúcich na Slovensku spoločné záujmy ako spojené nádoby. Bélu Bugára od začiatku jeho politickej kariéry vidím a vnímam ako krútiaceho sa slizkého hada. Na priame otázky televíznych redaktorov k programu MOST vo veci práv národnostných menšín odpovedá Bugár vyhýbavo, rovnako ako jeho bývalý stranícky kolega zo strany maďarskej koalície, dnes predseda a nástupca po Pál Csákym v SMK, Ján Berényi.

Takzvaná „maďarská karta“ nespí. Len spočíva. Je skrytá. Trianonské slzy neuschli, ani nenávisť k Benešovým dekrétom nevychladla. Iba na ne v hektike dnešných dní niet času. „Veľké Maďarsko“ a Slovensko sú v súčasnosti podmienečnými spojencami v rámci V4 a spoločných aj jednotlivých pragmatických záujmov, inak nie.

V regiónoch južného Slovenska nie je dodržiavaný zákon o štátnom jazyku a ak, len formálne (s ne-Maďarmi sa na úradoch komunikuje v slovenčine). No podmienkou prijatia nového úradníka je znalosť maďarčiny. Ignorované sú aj všeobecné záväzné nariadenia vo veci jazyka kultúrnych podujatí organizovaných maďarskou komunitou. Prebieha a posilňuje sa autosegregácia Maďarov, žijúcich na Slovensku. Južné Slovensko je označované aj na plagátoch kultúrnych akcií výlučne už len v maďarčine ako „Felvidék“. Skôr narodení s nostalgiou spomínajúci na časy „slávnej Viedenskej arbitráže“ (november 1938) a odmietajú aj dnes komunikovať inak, než v maďarčine.

Boj o autonomizáciu prakticky všetkých príhraničných oblastí Maďarska pokračuje a je v rozličných štádiách informačnej prípravy. Maďarský prezident a vláda sa považujú za prezidenta a vládu všetkých Maďarov, aj tých, žijúcich mimo Maďarsko. Na rozdiel od slovenského prezidenta a slovenskej vlády vo vzťahu k zahraničným Slovákom…

22.03.2016 16:48 | Z domova 0


Juraj Režo
Zopár slov o autorovi...


Súvisiace články

V diskusii ešte nie sú žiadne príspevky, pridajte prvý!

Pre pridávanie komentárov sa prihláste alebo zaregistrujte.