Prečítané 40098x | 10

Lavrov sa na Slavíne stretol s ováciami, Kisku dav vypískal


Lavrov sa na Slavíne stretol s ováciami, Kisku dav vypískal

Po tom, ako sa potvrdila informácia, že dnešných osláv 70. výročia oslobodenia Bratislavy sa zúčastní ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, sa na Facebooku rozbehla akcia, vyzývajúca ľudí, ktorí v dnešnej napätej situácii dávajú za pravdu skôr Rusku ako NATO, aby prišli Lavrova podporiť na Slavín, počas slávnostného kladenia vencov.

Na mieste sa zišlo podľa našich odhadov a odhadov viacerých účastníkov okolo tisíc ľudí (každopádne niekoľko stoviek). Po krátkom pohybe v dave a oslovovaní viacerých z nich nám bolo jasné, že to nie je jednoliata masa, organizovaná z nejakej centrály. Sem – tam síce bolo vidieť organizované hlúčiky, napr. členov KSS, radikálneho ľavicového zoskupenia Vzdor alebo aktivistického združenia Pokojní bojovníci. Väčšina opýtaných však odpovedala v duchu: Som tu sám za seba, prišiel som preto, lebo som sa o tom dozvedel na internete a chcem vyjadriť svoj názor.Viacerí držali v rukách transparenty, vyjadrujúce odpor voči politike NATO alebo podporu Rusku.

 

Okolo pol jedenástej sa dostavil prezident Andrej Kiska, ktorý už dopredu avizoval, že sa pietneho aktu nezúčastní po boku ruského ministra, ale sám. Dnes alibisticky prostredníctvom svojho hovorcu vyhlásil, že sa nezúčastnil preto, lebo ho oficiálne nikto nepozval. Kisku dav privítal aj vyprevádzal piskotom a výkrikmi ako: „Dosť bolo Kisku!“, „Judáš!“ či „Hanba!“ Prezident len položil veniec a bez akéhokoľvek príhovoru zase rýchlo odišiel.

O jedenástej prišiel Lavrov, sprevádzaný slovenskou vládnou delegáciou. Z davu sa ozvali ojedinelé výkriky: „Nech žije Fico!“, ale väčšina prítomných sa k nim nepridala, viacerí reagovali rozhorčene: „Tak toto ja určite kričať nebudem.“ Zato Lavrov, prechádzajúci okolo davu a podávajúci si s viacerými demonštrantami ruky, zožal ovácie a zborové skandovanie hesiel ako „Rosíja!“, „Sposíba!“ alebo „Nech žije Rusko!“

Napokon premiér Robert Fico i Sergej Lavrov predniesli krátke formálne prejavy. Fico zdôraznil, že hrdinstvo tých, ktorí obetovali svoje životy za druhých, ostáva hrdinstvom bez ohľadu na okolnosti a historickú dobu. Lavrov tiež spomenul dôležitosť pripomínania si udalostí druhej svetovej vojna a dodal: „Našim cieľom je, aby sa tieto udalosti nikdy nezopakovali a aby OSN bola centrom zaistenia bezpečnosti vo svete. Aby sa nikto nesnažil dominovať vo svete a podriaďovať iných svojej vôli.“ Po týchto jeho slovách dav začal skandovať: „Nechceme NATO!“

 

Denník N v dnešnom článku s titulkom Lavrov vyhral, Fico zlyhal a Slovensko prehralo považuje túto udalosť za tragédiu.

„Kým počas triumfálneho prejazdu amerického konvoja Českom si masy odporcov NATO a západných hodnôt museli vymyslieť, na Slovensku im na Slavín poslušne prinajmenšom dve stovky naozaj napochodovali rovno pred kamery,“ píše sa v článku. Akoby to všetci tí ľudia dostali rozkazom...

No vrcholom absurdity je, keď autor Roman Pataj označil demonštrantov za „nedemokratický dav“, do ktorého sa svojim prístupom zaradil aj Robert Fico. Akoby sa slovo „demokratický“ malo zo svojho pôvodného významu „vyjadrujúci vôľu ľudu“ pretransformovať na „súhlasiaci s politikou NATO a USA“. Nemusíme súhlasiť s postojom, ktorý vyjadrili ľudia na Slavíne, ale ak ešte stále máme demokraciu, mali na toto vyjadrenie hádam právo... Takisto, ako mal ktokoľvek právo zorganizovať zhromaždenie na protest proti Lavrovovej prítomnosti na Slovensku. V takomto prípade by zrejme v Denníku N museli písať o dvoch davoch: o tom „demokratickom“ a „nedemokratickom“.

Dnes sa uskutočnila aj spoločná tlačová konferencia so Sergejom Lavrovom a jeho slovenským náprotivkom Miroslavom Lajčákom. Za Zem a Vek sa jej zúčastnili šéfredaktor Tibor Eliot Rostas a člen redakčnej rady Dušan Budzák.

T. E. Rostas sa k priebehu konferencie vyjadril: „Charizmatický Lavrov pôsobil pokojne a vyrovnane, z ministra Lajčáka bolo cítiť nervozitu pri vyslovovaní rozdielnych názorov na ukrajinskú situáciu. Žiaľ, vzhľadom na presne vymedzený čas neostal priestor na našu otázku pre ruského a slovenského ministra. Miroslavovi Lajčákovi teda otázku Voči komu sú dnes vlastne budované obranné štíty NATO? položíme pri inej príležitosti. Tiež veríme, že minister Lavrov si nájde čas aj na zodpovedanie otázky: Slovensko sa aj proti vôli svojich občanov stáva rukojemníkom NATO, ktoré s nami počíta v pláne rozširovania svojich strategických základni. Z toho logicky vyplýva, že naša krajina sa v prípade vypuknutia medzinárodného konfliktu môže stať cieľom ruských síl. Mohlo by slovanskú zem Rusko skutočne vnímať ako cieľ?

04.04.2015 19:41 | Z domova 10


Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.


Najnovšie príspevky

ježko61 | 04.04.2015 21:52 2

... články Matrix sionských mudrcov a Za holokaustom, antisemitizmom a izraelským terorom stoja sionisti (Zem&Vek apríl 2015), by som odporúčal voľne šíriť!

Chimochitakushi | 05.04.2015 00:25 7

Mozem kludne tvrdit,ze casopis ZEM@VEK je revolucny,uz len z dvoch dovodov a)sedliacky povedané "flusne vám pravdu do ksichut" a za b)tie informacie casto byvaju(a aj su) aj dolozene faktami...v dnesnej dobe,je clovek zmyslajuci a hladajuci pravdu oznacovany za "konspiratora" ale mne to neprekaza,jedine komu je toto vsetko napriek je "SYSTEM"...verim a dufam,ze ludi opusti strach a konecne sa prebudia a nebude im lahostajné to čo sa okolo nich deje...

Slobodný občan | 05.04.2015 17:37 1

No samozrejme ze su tu sami "konspiratori". Ocividne v dnesnom svete mozes byt len proamericky demokraticky svatec alebo mentalne zaostaly siritel ruskej propagandy.... Ina moznost tu nie je. A som rad ze je nas takto zaostalych stale viac :)

Misiak | 11.04.2015 18:26 0

Aspoň my "zaostalí" môžeme slobodne vysloviť názor! Veď sme konšpirátori, extrémisti, fašisti, komunisti, rusofili, homofóbi, teroristi, konfucionisti atď...:-) pridajte si ostatné proti. Aj keď chceš v robote stráviť len osem hodín a slušne zarobiť si podozrivý a asi bojovník proti demokracii. Teda vlastne určite si bojovník proti demokracii :-)

azrael01 | 05.04.2015 02:30 1

Autor článku sa zúčastnil osobne, potvrdzujem jeho prítomnosť :)

Dante | 05.04.2015 19:18 1

Kto seje vietor, bude žať búrku ....

Zatiaľ je to len len vánok ktorý je tvorený piskotom, ale postupne naberie na sile a pán prezident bude musieť čeliť búrke a dúfať že cez dáždnik s logom NATO mu nenaprší za golier...

Miša | 08.04.2015 13:46 0

Keď tu boli sovieti ,tak si držal zobák!

Dante | 30.04.2015 15:53 0

Keď tu boli sovieti ešte som nežil :))) Rok výroby 1989 :)

Code 01 | 06.04.2015 14:47 0

Ja by som len chcel doplnit. Neviem kto ste videli Vaskeho video ale tie výkriky "Nech žije Fico!" boli myslene asi ironicky. Krical ich totiž Vasky a nejaky dalsi vaskyjugendi. Kto by mal zaujem, pridavam link: https://www.youtube.com/watch?v=0_LNBnpgplY

Mordi | 09.04.2015 08:24 0

S tým naším prezidentom nebude všetko v poriadku. Buď je tak "jednoduchý" alebo ho vydierajú. Skutočne by asi ako scientológ mal dostať previerku NBU:
http://www.mordechajkapusta.com/2015/04/desive-paralely-fasizmu-antiruskej.html
Viď video v prílohe

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.