Prečítané 5951x | 2

Fínsko zvažuje odchod z eurozóny


Fínsko zvažuje odchod z eurozónyFoto: AFP

Fínsky parlament má v pláne vziať do úvahy petíciu, ktorá nazbierala viac ako 50 000 podpisov. Autori iniciatívy volajú po referende k otázke, či sa v krajine má alebo nemá zachovať euro, alebo krajina prejde k používaniu národnej meny.

Parlament sa vo štvrtok 10. marca rozhodol, že zváži odchod Fínska z eurozóny. Presný dátum jeho ďalšej schôdze zatiaľ nestanovili, očakáva sa však, že sa bude konať v najbližších týždňoch, ako uvádza Deutsche Welle s odkazom na informácie zverejnené agentúrou Reuters.

Rozhodnutie parlamentu si vynútila petícia, požadujúca, aby sa krajina vzdala európskej meny. Pod dokument sa podpísalo viac ako 50000 priaznivcov. Jej autor, Paavo Väyrynen, bývalý minister zahraničných vecí krajiny, tvrdí, že populácia „vo veľkej miere podporuje" myšlienku vzdania sa eura a prechodu na národnú menu.

Euroodporcovia sa domnievajú, že takýto krok by Fínsku uľahčil riešenie vlastných vážnych ekonomických problémov. Argumentom priaznivcov petície je skutočnosť, že s flexibilným kurzom by krajina dokázala obnoviť konkurencieschopnosť svojej ekonomiky.

Zároveň existujú pochybnosti, že táto iniciatíva bude schválená, a to aj v prípade, že sa o tejto otázke v blízkej budúcnosti uskutoční referendum. Podľa prieskumu vykonaného v novembri 2015 bolo 64 percent Fínov za zotrvanie ich krajiny v eurozóne.

Preložené z Axisoflogic.com

11.03.2016 23:01 | Zo zahraničia 2


Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.


Súvisiace články

Najnovšie príspevky

Ičko | 12.03.2016 12:24 0

Je len otázkou krátkeho času, že EÚ sa zosype ako domček z kariet. V4 by sa mala čím skôr vymaniť z područia EÚ a NATO. Slovania v Európe by mali vytvoriť Panslovanskú úniu so svojim ekonomickým a obranným systémom. Slovanov je viac ako 300 mil. Dokázali by sme čeliť zostatku Germanov, Anglosasov, Frankov a ostatných vrstiev populácie v Európe / Arabi, Afričania, Aziati a pod. /. Slovania majú svoju mentalitu a presadzujú iné morálne a kresťanské hodnoty ako zbytok Európy. Slovania nikdy neboli pre "týchto" obľúbení. Verím, že sa tak stane!!!

Mordi | 12.03.2016 16:26 0

EÚ svojou lokajskou politikou dostala zahraničnú politiku tam, kde nikto nechcel a Európa už dlho de facto o ničom nerozhoduje. Možno len o LGBTI a prijímaní imigrantov. Je to o globálnej politike, v ktorej USA chcú byť riaditeľom zemegule a zatiahli do toho aj ako píše Ičko Germanov, Anglosasov, Frankov atk sa Európa odpísala. Už počas ukrajinskej krízy:
http://www.mordechajkapusta.com/2015/08/o-ukrajinu-europu-ide-az-na-poslednom.html

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.