Prečítané 5228x | 4

Američania a dedinčania v spore „ropa vs. voda“


Američania a dedinčania v spore „ropa vs. voda“Foto: Protestný pochod v Prešove proti plánom amerických ropných magnátov (12. 1. 2016), Facebook / Ropa v Smilne

Pred 10 rokmi sa v podhorských dedinkách na severovýchode Slovenska usadila americká ťažobná spoločnosť Alpine Oil and Gas a so súhlasom vtedajšieho vedenia hospodárskeho rezortu na čele s ministrom Ľubomírom Jahnátkom spustila geofyzikálny prieskum ohľadom predpokladaných zásob ropy a zemného plynu. V januári tohto roku Američania oznámili, že vzhľadom na 18 miliónov, ktoré do prieskumu dosiaľ vrazili, budú v prácach pokračovať a prítomnosť ložísk si definitívne overia pomocou troch prieskumných vrtov. Ak sa potvrdia, krátko nato spustia ťažbu ropy, ktorú mienia prevážať autocisternami do najbližšej poľskej rafinérie, alebo – v prípadne ich výdatnosti – vybudujú do Poľska priamo ropovod.

Dedinčanov v Smilne, Krivej Oľke a Ruskej Porube ovládol inštinktívny strach o podzemné zdroje pitnej vody, ktoré napájajú obecné studne. Podľa košického hydrológa Ing. Michala Kravčíka ich môžu znehodnotiť chemikálie používané pri hlbinnej ťažbe ropy i plynu (urán, ortuť, metanol, kyselina chlorovodíková, etylénglykol, šesťmocný chróm), vrátane silných karcinogénov a toxínov. „Na svoje si prišla štátna pokladnica i obecné úrady – poplatky nás stáli 4,6 milióna eur. Navyše, bezmála 40-tisíc dostala obec Krivá Oľka,“ bráni sa prezident Alpine Oil and Gas Michael P. Lewis, ktorý na neškodnosti prieskumných i ťažobných vrtov z hľadiska ohrozenia spodných vôd trvá.

Aktivisti: Popieraním negatívnych dopadov hrubo zavádzajú!

Po niekoľkých incidentoch s americkými ropnými magnátmi (12. januára na tlačovej besede v prešovskom sídle Slovenského syndikátu novinárov čelili dokonca aj fyzickému útoku) sa s miestnymi pokúsil dohodnúť aj slovenský právny zástupca americkej ťažobnej spoločnosti a údajne im ponúkol individuálnu dohodu aj finančnú kompenzáciu. Dedinčanov, ktorí sa s predstavou ťažby ropy na svojej rodnej hrudi nevedia stotožniť, to neobmäkčilo. Naopak. Na cudzích manažérov, ktorí sa nechávajú strážiť poľskou ochrankou, sa naďalej pozerajú s nedôverou. Ich argumenty o vylúčení negatívnych dopadov ťažobných aktivít na spodné vody označujú za hrubé zavádzanie.

„V hre sú veľmi veľké peniaze, tie minuté i tie očakávané, preto ľudí na severovýchode čaká s americkými ťažiarmi dlhý a ťažký boj,“ usudzuje hydrogeologička a aktivistka občianskeho združenia Rieka RNDr. Helena Fatulová, inak bývalá pracovníčka MŽP. Keďže smernica EK nerozlišuje prieskumné a ťažobné vrty, analýzu vplyvu na životné prostredie, ktorá je podľa nej nevyhnutná pri oboch typoch, plánuje ťažobná spoločnosť v prieskumnej fáze obísť a predložiť ju až pri žiadosti o povolenie ťažby. Je to jeden z viacerých príkladov nesprávne transponovanej európskej smernice, ktorú ťažobné spoločnosti spolu s ľahkým získaním príslušných povolení pre vysokú mieru korupcie u nás podľa odporcov zneužívajú.

Opoziční politici zavetrili v kauze svoju predvolebnú šancu

Ako sa dalo predvídať, na kauze „ropa vs. voda“ si prihriali svoju predvolebnú polievočku aj dve politické strany – OĽaNO a Sieť, ktoré starousadlíkom deklarovali podporu. Prvá tým, že zorganizovala protestný pochod v metropole Šariša, druhá vyslaním expertov na geologickú a ťažobnú problematiku zo svojej ekologickej pracovnej skupiny do Smilna a improvizovaným brífingom pred odtiahnutým autom aktivistky Marianny Varjanovej po tom, čo ju 23. 1. 2016 spacifikovala polícia, keď sa pokúsila vstupu ťažkých mechanizmov na poľnú cestu zabrániť vlastným telom. Hoci o jej prenájme so zhruba 170 spoluvlastníkmi nikto nerokoval, dnes po nej behajú poľské bagre, buldozéry, nákladiaky a americké džípy.

Opoziční agitátori by si nevystavili dobrú vizitku, keby z mlčania premiéra Fica i prezidenta Kisku, ktorí vraj na sťažnosti dedinčanov vôbec nereagovali, nevyrobili svoju šancu. Či by sa do mrazivých dolín Nízkych Beskýd unúvali, aj keby nebolo tesne pred voľbami, a aký môže byť morálny aspekt podpory ľuďom bojujúcim za ich oprávnené požiadavky, ak sa poskytne práve v takomto období, to je už na inú tému.

Zdroje: Prešovské noviny, Bardejovský Korzár, zivot.cas.sk

27.02.2016 20:07 | Z domova 4


Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...


Najnovšie príspevky

Ičko | 28.02.2016 08:01 0

Kotleba má pravdu. Za pár rokov bude Slovensko úplne rozkradnuté od zahraničných parazitov. Ako chráni Fico Slovensko, keď jeho vláda dáva povolenia na prieskumné vrty a ťažbu nášho nerastného bohatstva pre cudzích parazitov. Chráňme si našu prírodu a nedovoľme nikomu, aby ju niekto cudzí sprivatizoval. Naša príroda je najkrajšia na svete!!!!!!!

stanislav | 08.03.2016 10:32 0

Ičko, mám podozrenie že ty si vo svete ešte nikdy nebol, ale to nevadí na tomto Svete majú svoje miesto aj hlupáci.

Max Maxo | 10.03.2016 18:20 0

Stanko, ty debilny cloviecik, tebe vobec nevadi, ze nejaka americka svina chce z nasho Slovenska kradnut prirodne bohatstvo, ktore patri Slovakom a vyvazat ho von? Zaplati za to sice tejto skorumpovanej vlade nejaku almuznu, ale on na tom v konecnom dosledku zarobi XXX nasobne viac a Slovaci dostanu iba tych zopar supiek, aby zavreli hubu. Ty is pekny zapredanec, hanbi sa !!!!

Seljo | 28.02.2016 13:33 0

Tu nejde len o samotnú škandalóznu skutočnosť možnej ťažby bridlicového plynu technológiou frakovania na Slovensku... Ale aj o majetkové pozadie danej aktivity, za ktorým sa skrýva investičný fond Georga Sorosa a ukrajinský warlord Igor Kolomojský. Viac na: http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensku/

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.